12. januar 2019.

Početkom godine je održana tribina Street art fotograf – posmatrač ili akter na sceni?

Ulična umetnost i grafiti postali su toliko uobičajena pojava da je danas teško zamisliti urbani prostor bez njih. Ograničena trajnost radova pretvara gradske fasade u dinamičnu pozornicu za različite umetničke izraze, stilove i rukopise. U neprekidnom procesu transformacije, radovi nestaju i nastaju, čineći svaki trenutak posmatranja jedinstvenim.

Na sličan način na koji to u slučaju tradicionalne umetnosti čine muzeji, ulogu čuvanja, odnosno, beleženja, arhiviranja i predstavljanja ovih radova ograničene trajnosti, preuzeli su samoinicijativno fotografi. Delujući van okvira i bez striktnih parametara na koje se oslanjaju institucije, street art fotografi na sasvim različite načine pristupaju dokumentovanju radova na ulici, gradeći dragocene zbirke i arhive, često dostupne javnosti.

Kako svoju ulogu vide fotografi, a kako njihova uloga izgleda iz pozicije umetnika? Da li je njihovo delovanje partnersko, međusobno uslovljeno ili svedočimo nastanku svojevrsnih neformalnih institucija koje preuzimaju ulogu vrednovanja i postavljanja standarda? Da li su ovi hroničari street art i grafiti scene distancirani posmatrači ili njen integralni deo?

 

Učesnici tribine

Jana Danilović, vizuelna umetnica i autorka doktorskog rada na temu „Grad i slika – značaj i funkcija slikarskih intervencija u javnom prostoru“, moderator; Ljiljana Radošević, istoričarka umetnosti, autorka i kustoskinja „Street Art Walks“ tura; Marko Krstić, grafiti umetnik; Aleksandar Đorđević, fotograf, autor knjige „Street Art Belgrade“.

 

Organizatori

Udruženje Street Art Belgrade, festival umetnosti na ulici Rekonstrukcija, umetnički kolektiv Street Smart, centar za edukaciju i kulturu Božidarac.

 

Foto © Dimitrije Stamenković